Au început controalele la proprietarii de câini de rasă comună

Echipe mixte din cadrul DSVSA, IPJ(Birourile de Ordine Publica și Protecția Animalelor), IJJ, Politia Locala, CJ și Primăria Giurgiu au participat aseară la o activitate de control pe strada Dunării.
Acțiunea a vizat conștientizarea proprietarilor de câini cu privire la obligativitatea de a-i steriliza și microcipa, pentru a limita astfel înmulțirea câinilor din stradă. Organele de control au constatat și cazuri pozitive, cu posesori responsabili, dar și cetățeni care nu aveau câinii sterilizați. În cazurile din urmă, au fost întocmite procese verbale prin care li s-au pus în vedere sa intre în legalitate în termen de 30 de zile.
Reamintim faptul că Primăria municipiului Giurgiu a început o campanie, încă din luna iulie, în vederea prevenirii abandonului și informarea populației cu privire la valoarea amenzilor pe care le riscă.
Astfel de acțiuni vor continua și pe alte străzi din municipiul Giurgiu.

Ultima modificare: 13.09.2023 – 12:43 de către Administrator

Anteriorul Ziua de Curățenie Națională